Haber

Biden’dan Ukraynalı pilotlara F-16 eğitimi verilmesine onay

Associated Press’e (AP) konuşan yetkililer, Biden’ın F-16’ların Ukrayna’ya teslimine ilişkin G7 liderleriyle yaptığı görüşmenin ayrıntılarını paylaştı.

Biden’ın Ukraynalı pilotlara F-16 eğitimi verilmesi planını destekleyeceğini söylediğini kaydeden yetkililer, bunun ABD’nin Ukrayna’ya F-16’ları göndermesi için atılmış bir adım olduğunu kaydetti.

https://twitter.com/axios/status/1659625975850704896

Yetkililer, Biden’ın bu savaş uçaklarının ne zaman, kaç adet ve kimler tarafından yapılacağına ilişkin kararların eğitimler devam ederken önümüzdeki aylarda verileceğini söylediğini söyledi.

Ayrıca yetkililer, söz konusu eğitimin Avrupa’da verileceğini ve önümüzdeki haftalarda başlayacağını bildirdi.

Zelensky’den Biden’a teşekkürler

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy, Twitter paylaşımında bilgileri doğruladı.

Zelensky’nin paylaşımında, “ABD ve Sayın Biden’ın uluslararası savaş uçağı koalisyonunu destekleme yönündeki tarihi kararını memnuniyetle karşılıyorum. Bu karar ordumuzu göklerde daha da güçlendirecektir. Bu kararın uygulanmasını Hiroşima’daki G7 Zirvesi’nde tartışacağımıza inanıyorum. “sözlerini kullandı.

https://twitter.com/ZelenskyyUa/status/1659590726840197123

Uluslararası koalisyon Ukrayna’ya savaş uçağı tedarik edecek

İngiltere ve Hollanda, İzlanda’daki Avrupa Konseyi’nin zirvesindeki oturumun ortasında Ukrayna’ya savaş uçağı tedarik etmek için ‘uluslararası bir koalisyon’ üzerinde anlaştıklarını açıkladılar.

Ayrıca İngiltere ve Almanya, yakın gelecekte Kiev’e savaş uçağı teslim etmeyeceklerini ve Ukrayna’ya olası F-16 savaş uçakları teslimatına ilişkin nihai kararın ABD’ye ait olduğunu açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu