Haber

Türk askerinden Kosova’da eğitime destek

NATO’nun Kosova Barış Gücü (KFOR) bünyesinde görev yapan Türk Temsil Heyeti Başkanlığı, ülkenin kuzeyindeki Mitrovica Belediyesi’ndeki Mimar Sinan Teknik Lisesi’nin bilgisayar sınıfını yenileyerek hizmete açtı.

Okulda düzenlenen açılış törenine Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Sabri Tunç Angılı, Mitrovica Belediye Başkanı Bedri Hamza ve Türkiye Temsil Heyeti Başkanı Albay Recai Yılmaz’ın yanı sıra ülkeden sorumlu Türk kurumlarının temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Büyükelçi Angılı, burada yaptığı konuşmada, Kosova’nın Türkiye’nin kalbinde çok büyük bir yere sahip olduğunu söyledi.

Türkiye’nin dost ve kardeş olarak gördüğü Kosova konusunda sorumlulukları olduğunu belirten Angılı, “Biz Türkiye olarak Kosova’nın tüm kurumlarıyla kendi ayakları üzerinde durabilmesi için destek veriyoruz ve bunun çok önemli olacağını düşünüyoruz. Hem Kosova hem de Balkanların istikrarı ve güvenliği açısından faydalıdır.” dedi.

“Türk halkına, Türk devletine teşekkür etmek istiyorum”

Mitrovica Belediye Başkanı Hamza da Türkiye’nin, Kosova Cumhuriyeti’nin kuruluş ve kalkınmasında çeşitli alanlarda büyük destek verdiğine dikkat çekerek, “Verdikleri tüm desteklerden dolayı Türk halkına, Türk devletine ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ediyorum. Kosova devletine verdik.” söz konusu.

Türk Temsilcisi Heyet Lideri Yılmaz, Kosova’ya her alanda projelerle destek verdiklerini ancak ülkenin geleceğini yaratacak eğitim alanındaki projelere de büyük önem verdiklerini vurguladı.

Konuşmaların ardından konuklar bilgisayar sınıfı yenileme projesinin açılış kurdelesini keserek salonu gezdi.

Proje kapsamında bilgisayar sınıfı yenilendi, bilgisayarlar ve diğer gerekli ekipmanlar satın alındı. 1946 yılında faaliyetlerine başlayan teknik okul, 1992 yılından bu yana “Mimar Sinan” adı altında hizmet vermektedir.

cildir-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu