Haber

Xi Jinping’den koronavirüs protestocularına: Ergenlik çağındaki gençler

Çin’de sıkı koronavirüs tedbirleri devam ederken, tedbirlere karşı protestolar hız kazandı.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in Çarşamba günü Pekin’i ziyaret eden Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ile görüşmesi sırasında da protestolar gündeme geldi.

Michel’in heyetinden bir yetkili, gazeteye yaptığı açıklamada, Çinli liderin protestocuların çoğunluğunun üniversite öğrencileri olduğunu ve son 3 yıldır devam eden pandemi koşullarından duydukları zulmü dile getirdiklerini söylediğini belirtti. .

“Protestocular çoğunlukla üniversite öğrencileri ve gençler”

Michel’in aşının yaygınlaştırılmasını tavsiye ettiğini ve hükümetin uyguladığı önlemleri gündeme getirdiğini belirten yetkili, şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanı, protestoların neden yapıldığını açıklarken, üç yıldır uygulanan önlemlerin sorun haline geldiğini çünkü artık insanların bunaldığını, protestocuların çoğunlukla üniversite öğrencileri ve gençlerden oluştuğunu söyledi.”

Yetkiliye göre yaklaşık 3 saat süren görüşmede Xi, Omicron’un ülkedeki salgında baskın varyant haline geldiğini ve Delta’dan çok daha az ölümcül olduğunu da söyledi.

Toplu aşılama kampanyası hızlandırılacak

Heyetteki diğer bir yetkili, Xi’nin yaşlı nüfusta aşılama oranının düşük olmasını sorun olarak gördüğünü belirterek, toplu aşılama kampanyasına hız verileceğini vurguladı.

South China Morning Post gazetesinin haberine göreXi’nin sözleri, Çin’in önlemleri gevşetmeye hazırlandığına dair bir işaret olarak yorumlandı.

Çin’de geçen hafta Urumçi’de karantinaya alındığı iddia edilen apartmanda çıkan yangında 10 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından ülke genelinde birçok kentte koronavirüs tedbirlerine karşı protestolar düzenlendi.

Tedbirlere yönelik protestoların yanı sıra hak ve özgürlük talepleri de dile getirildi ve bazı gösterilerde Xi’nin istifasını talep eden sloganlar da atıldı.

Çin hükümeti şimdiye kadar resmi açıklamalarda protestoların varlığını yalanladı.

“Sıfır vaka”dan çıkış işaretleri

Öte yandan Pekin yönetimi protestoların ardından “sıfır vaka”Sözde salgın olarak adlandırılan salgını önleme ve kontrol altına alma stratejisinden çıkış arayışının işaretleri görüldü.

Salgınla mücadeleden sorumlu Başbakan Yardımcısı Sun Çunlan, Ulusal Sağlık Kurulu uzmanlarıyla yaptığı toplantıda kısıtlayıcı tedbirlerde küçük, kademeli değişiklikler yapılması gerektiğini belirtti.

Güneş, Omciron varyantının toplantısında “Daha bulaşıcı ama daha az ölümcül”Resmi haber ajansı Xinhua’nın ilk kez dile getirirken görüşmeyle ilgili haberinde “sıfır vaka” tabirine yer vermemesi dikkat çekti.

Görüşmenin ardından ülkenin güneyindeki Guangcou ve Chongqing kentleri bir araya geldi. “yüksek risk”Bölgelerde kısmi karantina kaldırılırken, olaylarla yakın teması olanların evlerinde kendilerini izole etmelerine izin verilirken, Shiciazcuang, Cingcou ve Cingdu gibi bazı şehirlerde test ve hareket kısıtlamaları gevşetildi.

Son 24 saatte 34 bin 980 vaka

Omicron’un oldukça bulaşıcı alt varyantlarının neden olduğu salgınlar nedeniyle Çin’de sonbahardan bu yana vaka sayısı artmıştı.

Ulusal Sağlık Komitesi’nin verilerine göre Çin anakarasında son 24 saatte hastalık belirtisi gösteren 4 bin 278 vaka ve semptomsuz 30 bin 702 vaka tespit edilirken, virüs nedeniyle ölen olmadı.

“Sıfır vaka” önlemleri

Vaka sayısı nüfusa göre az ve çoğunda hastalık belirtisi görülmese de Çin, “sıfır vaka”adı verilen sıkı salgın kontrol önlemlerini uygulamaya devam ediyor.

Koronavirüs olaylarını meydana geldikleri yerde bastırmayı ve bulaşma zincirini kesmeyi amaçlayan strateji, karantina, seyahat kısıtlamaları, toplu test, imalat, ticaret ve hizmet sektörlerindeki işletmelerin faaliyetlerinin kısıtlanması veya kapalı bir devrenin sürdürülmesi. Tedbirler hayatın normal akışına müdahale etmenin yanı sıra ekonomik maliyetleri açısından da tartışmalara yol açıyor.

Çoğu ülke virüsle makul bir uyum içinde yaşama ve hayat akışını ve ekonomik faaliyetleri aksatacak kontrol tedbirlerinden kaçınma stratejileri benimserken Çin, salgının başından beri uyguladığı kısıtlayıcı tedbirleri sürdürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu