Ekonomi

KDK’dan banka hesabına nakit puan ödemesi önerisi

KDK’nın kararına göre; ZonguldakTürkiye’de bir sağlık kuruluşunda çalışan bir kişiye, kredi kartını kullanırken yaşadığı sorun nedeniyle maaş promosyonu kapsamındaki puanlar ödenmedi.

Puan ödeme girişimleri sonuçsuz kalan kişi, KDK’ya başvurdu.

Başvuruyu inceleyen KDK, para puan fiyatlarının kişilerin banka kartlarına yüklenmesi mümkün olmasına rağmen, ödemenin banka tarafından hukuki bir ilişki kurulmadan ilgili kişilere yapılmadığını tespit etti. KDK, yararlanıcılara puanların banka kartıyla ödenmesini tavsiye etmeye karar verdi.

Para puanlarının terfi ücretinin bir modülü olduğuna işaret eden kararda, bunun Anayasa’da güvence altına alınan “mülkiyet hakkı” kapsamında değerlendirilmesi gerektiği vurgulandı.

Kararda şunlar kaydedildi:

“Başvuranın talepleri, idarenin beyanları, ilgili mevzuat hükümleri ve dosyanın tamamı kapsamındaki bilgi ve belgeler birlikte değerlendirildiğinde, başvurucunun kredi kartına para puan tutarının yüklenmemesi süreci, Halihazırda kredi kartı bulunan başvuru sahibine Ocak 2023’te yüklenmesi gereken promosyon tutarının hukuka, hakkaniyete ve adalete aykırı olduğu kanaatine varılmış ve eşitlik ilkesine uygun olmadığı kanaatine varılmıştır. “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu