Haber

Midyat’ta Meryem Ana için anma töreni düzenlendi

Mardin’in Midyat ilçesindeki Meryem Ana Kilisesi’nde Avrupa’nın birçok ülkesinden Süryanilerin katılımıyla Meryem Ana için anma töreni düzenlendi.

Midyat ilçesine bağlı Anıtlı köyünde bulunan Meryem Ana Kilisesi’nde Meryem Ana için anma töreni düzenlendi. Miladi takvime göre Asurlular 15 Ağustos’ta Meryem Ana’nın yerden göğe yükseldiğine inandıkları bir yere geldiler. ‘Akşamdan sabaha kadar ibadet ziyafeti’ anlamına gelen Shahro Günü’nde kilisede toplananlar Meryem Ana’yı andı. 2 bin yıllık bir geleneğe ev sahipliği yapan kilisede ayin; Almanya, Belçika, İsveç, İsviçre, Amerika, Fransa, Avusturya ve Hollanda’nın yanı sıra Midyat ilçesine bağlı köylerde yaşayan yüzlerce Süryani vatandaşı, rahip, rahip, rahibe ve Şamma katıldı. Turabdin Büyükşehir Vekili Hori Gabriel Aktaş liderliğindeki törende İncil ve ilahiler söylendi, dualar edildi, tütsüler yakıldı. Meryem Ana Kilisesi personeli tarafından hazırlanan yemekler de katılımcılara ikram edildi.

‘BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR GÜN’

Midyat Turabdin Büyükşehir Milletvekili Hori Gabriel Aktaş, 15 Ağustos’un Süryaniler için önemli bir gün olduğunu belirterek, “Bugün bizim için çok önemli. 15 Ağustos Meryem Ana’nın günü. O yüzden buraya gelip burada toplanıyoruz. Onu kutluyoruz. Birlikte kutladık. Yılda bir kez, 15 Ağustos’ta. Her yıl gelip yapıyoruz. Birçok insan Avrupa’dan geliyor. Geldiler, akşam namazını kıldık.”

‘ÇOK FARKLI YERLERDEN GELEN İNSANLAR’

Feride Akyüz ise törene katılmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, “Bugün Meryem Ana’nın ölüm günü. Bugün pek çok farklı yerden insan burayı ziyaret ediyor. Herkes onun ayaklarına kapanıp kavuşmak için dua ediyor. Buraya geldiğimde dünya benim olacak, “Bu kiliseyi çok sevdiğim için bambaşka bir insan oluyorum” dedi.

Almanya’dan gelip törene katılan Gevriye Haydo, “Almanya Stuttgart’ı ziyarete geldik. 2-3 hafta kalacağız, yine gideceğiz. Onun için Midyat’a geldik. Tekrar Almanya’ya döneceğiz. .”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu